- English
- Polski
(Strona jest w trakcie uzupełniania)
Adaptive Vision[http://www.adaptive-vision.com/pl/] - polskiej produkcji efektywne i wydajne środowisko do tworzenia oprogramowania systemów wizyjnych.
OpenCV - biblioteka funkcji przetwarzania obrazu, otwarte źródła, zapoczątkowane przez firmę Intel [http://sourceforge.net/projects/opencvlibrary/]
Do wykorzystania np. w środowisku Dev-C++ [http://www.bloodshed.net/devcpp.html]
EyesWeb [http://www.infomus.org/eyesweb_ita.php] - środwisko do programowania graficznego wykorzystujące m.in biblioteki OpenCV
EyesWeb jest natomiast wykorzystwane np. w projekcie Biomobius [http://biomobius.trilcentre.org/] - platformie do (m.in.) przetwarzania sygnałów biofizycznych.
MeVisLab [http://www.mevislab.de/] - środowisko do przetwarzania i wizyalizacji obrazów medycznych - algorytmy przetwarzania budowane są w formie schematów blokowych.
Icy [http://icy.bioimageanalysis.org/] - platforma do przetwarzania medycznych i biologicznych, pełna ciekawych funkcji.
efg's Computer Lab [www.efg2.com] zestaw wiadomości i linków związanych z przetwarzaniem obrazów (część linków nie jest aktualna, ale źródło nadal ciekawe)
Rys. 1 przedstawia przykład algorytmu przetwarzania wykonany w programie EyesWeb.
W przykładzie wykorzystano film przedstawiający mikrostrukturę kompozytu włóknistego (blok wejścia) oraz filtr Hougha służacy do detecji kształtów okągłych, w tym przypadku przekrojó włókien. Do bloku filtrującego przyłaczono wyjścia dwóch suwaków, za pomocą których ustawiane są wartości parametrów filtru Hougha. Obraz źródłowy i wynik filtracji łączone są kolejnym bloku, w którym jeden półprzezroczysty obraz nakładany jest na drugi. Wynik może być wyświetlany bezpośrednio w oknie zawierającym algorytm lub w innym specjalnie zaprojektownym oknie Interfejsu Użytkownika (GUI).
Rys.1: Filtracja funkcją Hougha filmu przedstawiającego mikrostrukturę kompozytu (opracowanie własne) w programie EyesWeb
Algortym przeznaczony jest do przetwarzania serii obrazów zapisanych w formacie DICOM przedstawiających przekroje głowy pacjenta (obraz po prawej).
W efekcie przetwarzania uzyskiwany jest obraz przestrzenny (po lewej stronie), na którym czaszka i mózg wyświetlane są jako półprzezroczyste i w ten sposób widoczny jest nowotwór mózgu. Obraz może być obracany.
Przetwarzany pakiet obrazów mózgu pochodził z bazy przykładów innego programu: Gimias [http://www.gimias.org].